25.12.2017 Tarihli İMH Antalya Genel İstişare Toplantısı Yapıldı…

25.12.2017 Tarihli İMH Antalya Genel İstişare Kurulu Toplantısı

Aydın Bilgi Besmele ile sohbetine başladı Hz Musa’nın Kavmi ile bir yerin fethi için kavmini ikna etmeye çalışmasını anlattı. Kavmi o yerin fethine gitmediği için Cenabı Allah çölün ortasında çölün şartlarında 40 yıl bu kabul etmiştir eski nesil yok olduktan sonra yeni nesil ile ancak Filistin’in Fethiye gerçekleşmiştir. Bu olay bize ümmeti Muhammed’in iki yüzyıldır Tih çölünde kalmışlığını hatırlatmaktadır. Şeklinde sohbet ettikten sonra istişare toplantısına başladı.

23-10-2017 tarihinde yeni yönetimi devraldıktan sonra en önemli Uğraşimiz eğitim eğitim eğitimdir dedi. Bu sebeple,

Öncelikli olarak bize devredilen yurtları faaliyete geçirmek bizim uğraşımızdır.

Nazmi Yılmaz insan Vakfı’na 9 yurt verildiğini 3 tanesinin merkezde faaliyette olduğunu belirtti ve yurtların yıllık bütçeleri ile ilgili bilgi verdi.

Hasan Gevrekoğlu yurtların ruhsatını almak için yapılan inşaat faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

Aydın Bilgi, Allah nasip ederse hem yurtlarımız hem de ortaokul ve lisemiz önümüzdeki yıla hazır olmuş olacak, bu Kolejleri Müslüman kimliğimizle birlikte açacağız, çocuğunu okula kaydettirmek isteyen Veli bizi bilerek tercih edecek dedi. Eğitimci kadrosunu İstanbul’da irtibata geçerek tamamladık Bu proje için maddi manevi Fikri desteklerinizi bekliyoruz dedi.

Enderun öğretmenler Derneği’nin 10 kitap 10 genç Projesi hakkında Tevfik İnce bilgi verdi. Antalya’da 60 okulda 600 öğrenciye 10 kitap okutulacak, 5 Mayısta sınavı yapılıp yarım çeyrek gram altın ve ilk ona girenlere 100 lira para ödülü verilecek dedi. Ayrıca 6 öğrenciye Bosna gezisi talebinde bulundu.

Mehmet Yıldırım bu projeyi geleneksel hale getirelim her yıl Bosna veya umre ödüllü bir çalışma yapalım Bu ödüller konusunda ben de ödül bulmaya çalışayım dedi.

Aydın Bilgi Koleje ve yurtlara bu kadar önem vermemizin sebebi 28 Şubat’tan sonra ara verilen genç insan kaynağımızı yeniden oluşturmak genç hareketi bu gençlerle yenilemek istiyoruz dedi. Sohbet çalışmaları yaparken kapalı devre uzun süre sohbetler yeterli değildir artık İslami öğretileri ihtiyacı olan Birçok genç vardır bu gençlere ulaşmalıyız.

Doğru tohumu doğru zamanda doğru yere atarsak İnşallah sonuç alırız. Allah Kur’an’da sizden 10 kişi 100 kişiye bedeldir demektedir Bugün Allah için fedakarlık yapacak genç vardır. Dünyadaki 14 milyon Yahudi’nin dünyaya hakimiyeti dikkate alınırsa, ümmetin bilgi ve hikmete, isabetli çalışmalara ihtiyacınız olduğu açıktır, dedi.

İzzet Yılmaz geçen sene 7 kitap 7 gün önce ödül verildikten sonra Öğrencilerin bazıları ile İlgilenebildik mi diye sordu. Tevfik ince Onu geçen sene yapamadık ama bu sana genç hareketli birlikte Buna yönelik çalışma yapıyoruz, dedi. İzzet Yılmaz bu yapılan çalışmaları önemsiyorum Bunları kademelendirme rek terfi ettirilerek ilgilenmeye devam ettirmemiz gerekiyor. Örneğin birinci aşamada 50 kişi geçmişse bunları 2. basamak bir okuma sistemine geçirmemiz, 50 kişiyi de seçerek 10 kişiye düşünerek Üçüncü basamak 1 grubu oluşturmamız gerekir

Aydın Bilgi Enderun’a İzzet Yılmaz’ın da katılarak fikirleriyle katkıda bulunmasını istedi.

Burçin Demirdelen Aksa Yurdu ile ilgili eylül ayından itibaren yurdumuz faaliyettedir. Yurt faaliyetlerimizde genç hareketten daha fazla katkı bekliyoruz. Daha fazla iletişimi artırmak istiyoruz dedi. Düzenli sohbet var mı sorusuna geçen haftadan itibaren düzenli Sohbet başladı dedi.

Mustafa Akkaya Korkuteli imam hatipte, meslek liselerinde, fen lisesinde, Anadolu Lisesi’nde kız ve erkeklere Sohbet yapıyoruz Çalışmalar Hayal edemediğimiz noktalara gelmiştir. Bambaşka insanlara ulaşmış bulunmaktayız.

Geniş kitlelere hitap edebilecek sohbetçilere Korkuteli’nde ihtiyacımız vardır.

Bahattin Arıtürk Milli Eğitim’de yapılan protokolün devam edip etmeyeceğini sordu. Devam edileceği belirtildi.

Hüdai Vural islam ümmetinin tarihsel olarak iniş çıkışları ile ilgili dönemlerden bahsetti. Hz Ali döneminden sonra Müslümanların yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu, ifrat ve tefritten uzak Peygamberimizin yaşadığı orta yol İslam’ın yaşanması gerektiğini düşünmüşlerdir. Haçlı ordularının Müslümanlara saldırması sonucu 1100 lerde yine Müslümanlar dünyada zayıflamıştır. Nizamul Mülk ile yeniden yenilenerek dünya sahnesindeki yerini almıştır. Osmanlılar döneminde de en zayıf Beylik Osmanlı Beyliğiydi. Ancak ve Ehli sünnet çizgisini en iyi şekilde temsil ettikleri için büyüdüler ve 600 yıllık imparatorluğun temellerini attılar. Bu anlamda Maturidilik  düşüncesini, yeniden yenilenmenin öneminden bahsetti. Bugün çabalıyoruz İslam’ı ve insanlığı temsil edecek bir zümreye yeniden ihtiyaç vardır, dedi. Bir Osmanoğulları neyse Genç hareketinde o olması gerekir, Peygamberimiz sadece Müslümanlara insanlara değil Alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir.

Tahsin Etli genç hareket Gençlik ve Spor Kulübü’nün kurulduğunu, Kulüp Başkanının İsmail Vural olduğunu çeşitli Spor dallarında 10 adet komisyon oluşturduklarını mücadele sporlarını,  su sporlarında oluşturduklarını taktığım sporlarını oluşturduklarını, işaret dili ile konuşma ve anlaşma kursu verdiklerini belirtti.

İsmail Vural gençlere ulaşmak için Gençlik Spor Kulübü’nün çok önemli olduğunu, sporun evrenselliğinden dolayı birçok gence ulaşabileceklerini belirtti.

Ahmet ileri genç hareketin yaptığı sohbetleri ve tarihleri hakkında bilgi verdi.

Ayrıca Antalya’da bir kamp çalışması yapacağını belirtti.

Aksa yurdunun eğitimi genç harekette olmadığını söyledi.

Mehmet Yıldırım Kolej açılmadan öğrenci bulmaya çalışalım çevremize şimdiden duyurmaya başlayalım Kolejimiz 250 kapasiteli olacak yatılı öğrenciler için de yurt ayarlanacak dedi.

Aydın Bilgi toplantılarımız bundan sonra istişare heyeti ile 2 ayda bir yapılacak dedi.