Zulme Karşı Duaya Kalk

İnsan Ve Medeniyet Hareketi Türkiye geneli tüm teşkilatlarında ”ZULME KARŞI DUAYA KALK” sloganıyla 10/02/2019 tarihinde sabah namazı sonrası basın açıklaması ve dua programı düzenledi. Doğu Türkistan’da Çin zulmünü telin etmek amacı ile yapılan programların Antalya ayağı Murat Paşa Camiinde sabah namazı sonrasında yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Basın açıklamamız ve duamız şöyle idi;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Bismillahirrahmanirrahim

Dünyanın bir çok yerinde bu ihlaller zalimler tarafından umursanmadan devam edildiği gibi  Doğu Türkistan’da  21.yüzyılda insan oğlunun tahmin edemeyeceği kadar  ağır derecede temel haklar ve hukuk  ihlaller işlenmektedir. Günümüze kadar Doğu Türkistan’daki  İnsani hak ve Hukuk ihlallerinin en acil olanları şunlardır:

* Düşünce ve ifade özgürlüğü yasak

* İnanmak ve uygulamak yasak

* Milli kültür ve medeniyet yasak

* Din ve İnanç öğrenimi ve öğretimi yasak

* Ülke, bölge, şehirler kent ve köyler arası izinsiz seyahat ve dolaşım yasak

* Yurtdışı seyahat yasak( bütün bölge halkının pasaportu toplatıldı).

* Uygur  Türkçesi  eğitim alanında çift dilli  eğitim  sistemi  oyunu ile yasaklanmış durumda.

* Bütün dini ve manevi faaliyetler yasak illegal dini faaliyet kapsamında yasak ve hapis veya idama kadar götüren suç.

* Dini esasa dayalı kıyafetlerin giyilmesi  yasak

* Camii giriş kartı olmadan girilmesi yasak

* Camiye girişi yasak olanlar; kadınlar, memurlar, emekliler , partililer, öğrenci ve 18 yaş altındakiler .

* Ramazanda memur, emekli, öğrenci ve 18 yaş altındakiler oruç yasak.

* İnternet ve sosyal medyanın serbest kullanımı yasak

* 18 yaş altındakilere ebeveynin dinini öğretmesi ve teşebbüs etmesi yasak

* Yeniden cami inşaatı yasak, var olanları yıkılıyor ( Son iki sene  içerisinde  Doğu Türkistan genelinde yüzlerce camii yıkılmış ve yüzlercesi toplama kamp veya eğlence merkezleri olarak kullanılmaktadır.)

* Hac farizasını yerine getirmek ve  Umre  yapmak yasak (Binlerce Uygur  Türkü, hac ve Umre için Türkiye’ye gelmektedir. Kaçak yollardan gitmeye çalışırken, trajik hadiseler ve hüsran ile biten sonuçlar ile pençeleşiyorlar.

2050 senesine kadar Dünyaya hakim olma rüyasına ulaşmayı hedefleyen Çin “Tek Çin Tek Millet” yaratma projesi kapsamında  planın çok önemli bir kısmı olan Doğu Türkistan için Uygurların yok edilmesi veya tamamen Çinlileştirilmesi hedeflenmiştir. Hedefe ulaşmak için olağan üstü bir operasyona hızlı geçiş yapan Çin 70 senelik zulüm politikasını bir anda zirveye çıkardı. Çin Uygurlara “ya Çinli olacaksın ya da yok olacaksın”  diyor.

Çinlileştirmeyi hızlandırmak için ana okuldan itibaren Çince eğitim, Çince yemek, Çince giyim kuşam ve Çin kültürüne özendirme etkinlikleri gibi birtakım adımlar çok keskin bir şekilde yürütülmektedir.

İkinci bir adımsa Doğu Türkistan halkının direncini kırmak ve zihinsel olarak yenilgi ve umutsuzluğu aşılamak olmaktadır. Uygur milletinin psikolojisine baskı uygulayan birtakım beyin yıkama çalışmalarını tamamen gayriinsanı bir biçimde bütün insani hak ve hukuku çiğneyerek tam hız yürütmektedir. Bu maksat için bütün Doğu Türkistan’ın vilayet, ilçe, kent ve kasaba olmak üzere her yerinde “Islah ve Terbiye Merkezleri” adı altında tesis edilen “Çin Nazi kamplarında” milyonlarca Doğu Türkistanlıyı evlerinden toplayıp “ıslah” olana kadar mecburi tutmaktadır.

BM ve Uluslarası İnsan Hakları Koruma Teşkilatları Örgüt Temsilcileri: Herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 1 milyonu aştığını iddia etmişti. Ancak resmi kaynaklar ve bulgularda yola çıkarak 3 ile 5 milyona kadar insanın kamplarda tutulduğu kanaati oluşmaktadır.

Nazi Kamplarına toplatılan insanlar Çin hükümeti tarafından şu şekilde kategorize edilmiştir:

1.Yurt dışında çocukları eğitim görenlerin ailesi

2.Yurt dışında akrabaları olanların ailesi

3.Daha önce hac ve umre ibadeti için Suudi Arabistan’a gitmiş olanlar

4.Türkiye’ye seyahat veya ticaret maksadıyla da olsa gelmiş olanlar

5.Çin hükümeti nazarında “İkiyüzlü”olduğu düşünülen unsurlar ve aileleri:

Bu kategoridekiler Çin devletine başta polis olmak üzere çeşitli memuriyet dairesinde fiilen sadakatle çalışmış olup Uygur Türkleri nezdinde Çin yanlısı hatta hain olarak dışlanmış insanlar olmalarına rağmen Çin yönetimi “Çin yönetimine olan sadakatlerine güvenmedi ve onların sadakat ve bağlılığını, kendi halkına merhametli ve yandaş davrandılar diye suçlayarak “Çin Nazi kamplarına” atmışlardır.

6.Giyim kuşamlarında dinî yönleri belirgin aileler.

7.İfade ve tavırlarında millî değerleri belli eden (milliyetçi görünen) kişi ve aileler.

8.Türk bayrağı, Türk dizileri, Türk kültürü ve Türk siyasi şahsiyetlere özenen, evlerinde giysilerinde onları taşıyan kimseler.

9.Herhangi bir sebep ve bağlantıyla veya yanlışlıkla bile olsa yurt dışından telefon kabul eden kimseler.

10.Evlerinde dinî kitapları bulunduran kişiler.

Doğu Türkistan halkı daha “Çin Nazi Kamplarının” yarattığı dehşet ve travmadan kendine gelememişken hepimizi sarsan ve sabrımızı taşıran Üçüncü adımları olan “Çinli-Uygur ikiz aile” genelgesi yürürlüğe girdi. Bu uygulama çerçevesinde Çin’in iç kesiminden Çinlileri

özellikle seçerek Doğu Türkistan’a getirip “Uygur Çinli kardeşliği” planı kapsamında Müslüman Türk ailelere taksim ediyorlar. Bazı ailelere erkek kadın Çinli yerleştirilmişken bazı ailelere ise sadece erkek Çinlilerin yerleştirilmektedir. Hatta bazı aile başı olan erkeklerin “ıslah kamplarında” tutulduğu, evlere ise Çinli erkeklerin yerleştirilmesi toplumda ciddi kaygı ve sarsıntı yaratmıştır. “Çinli Uygur kardeşliğini pekiştirmek” “Bölücülüğe karşı akrabalık tesis edelim.” sloganlarıyla başlatılan gayriahlaki, gayriinsani ve gayrihukuki bu uygulamalarla Doğu Türkistan Müslümanlarının yüreğini lime lime etmektedir.

Bu konuda Çin Komünist Partisi‘nin (ÇKP) resmi yayın organı, ülkenin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde geçen yılın ilk 11 ayında 1 milyon 120 bin kamu memurunun, çoğunluğu Müslüman Uygurlardan oluşan bölgedeki 1 milyon 690 bin hanede konakladığını bildirmiştir.

Bu kişilerin Sincan Uygur Özerk Bölgesi Askeri Bölgesi, Silahlı Polis Birlikleri ve Çin merkezi yönetiminin bölgedeki temsilciliklerinden kamu görevlilerinin olduğu belirtilmiştir.

Çin Hükümeti bir de utanmadan.“Köylüler partinin iyi politikalarını anlamak için istekli, modern! yaşam tarzını sabırsızlıkla bekliyorlar. Bugünlerde parti kadroları ve halk arasındaki ilişki gittikçe yakınlaşıyor. Köylülerin modern medeniyet akımını kabülü gittikçe artıyor. Hayat tarzı değişti. Düşünce de değişti.” demektedir.

Bu demektir ki her gün 3500 Çinli 5000 müslüman ailenin yanında kalıyor, bir günde nerdeyse iki aileyi rahatsız ediyorlar., bu büyük bir zulümdür.

Yoğunluklu olarak 2017 sonlarından 2018 mayıs ayına kadar Doğu Türkistan toplumunun milli değerleri ve kanaat önderlerinden sayılan dini alimler,aydınlar,işadamları ve sanatçılardan birçok büyük şahsiyetleri tutukladı. Ve onlardan bazılarını ilerleyen yaşlarına rağmen işkence ile şehit etti. Mayıstan bu yana da cezaevlerindeki İslam alimleri ağır yaşam şartları altında şehadet şerbeti içmektedirler.

 Artık bu zulme dur deme zamanı gelmiştir, geçmektedir. Ata yurdumuzda, bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan, İslam’ın sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle protesto ediyoruz.

İnsan ve medeniyet hareketi Antalya derneği  olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden öncelikle hükümetimizi ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan bu katliamı ve zulmü durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Aksi halde bu katliama sessiz kalan her kurum, örgüt ve ülke, işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır.

ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM

Duamız

Ey yücelik ve cömertlik sahibi Rabbimiz.Ey güç ve izzet sahibi Rabbimiz.

Doğu türkistandaki müslüman kardeşlerimize yardım et.Allah’ım onların gönüllerini birleştir.

Allah’ım onların ayaklarını sabit kıl. senin ve onların düşmanlarına karşı onlara yardım et. Ey yücelik ve cömertlik sahibi rabbimiz.

 Azgın ÇİN  bozgunlukta ve taşkınlıkta bütün sınırları aştılar ey rabbim sen onlara yetersin .

 Onların güçleri sana yetmez.  Allah’ım onları mahv-u perişan eyle birliklerini dağıt onları diğer azgınlaşanlara ibret kıl.

Ey hak olan rabbimiz aşağılanmayı ve cezayı onların üzerine indir.

 Onları felaketlerle karşılaştır. Ey rabbim Sen zalimlerin bayrağını yeryüzünde dalgalandırma,

onları diğerleri için ders ve ibret vesilesi kıl. Ey rabbim senin sözün kesin haktır.Buyuruyorsun ki bana dua edin size icabet edeyim.

Ey rabbim senin sözün kesin haktır.Yine sen buyuruyorsun ki eğer kullarım benden seni sorarlarsa deki  ben onlara yakınım.

 Ey rabbim işte bu sana olan duamızdır.Buna karşılık verecek olan sensin. Ey rabbim işte elimizden gelen budur ve tek güvencemiz sensin.

 Şanı yüce olan Allahtan başka hiç bir güç ve kuvvet yoktur. Allah’ım ümmetimizi  gaflet uykusundan uyandır. Onları ölüm korkusundan dirilt. Allah’ım dünyadaki tüm zalim liderlerini ve yöneticilerini ıslah et. Onların kalplerine senin korkunu ver.  onların kalplerinden kafirlerin korkularını çıkar. Onların kalplerine imanı yerleştir. Allah’ım onları İslam la İzzetlen dir. Islah olmayacaklarsa kahhar ismine havale ediyoruz

 Allah’ım cihadı onlarla zenginleştir. Ey alemlerin rabbi izzet senindir. dönüş sanadır.

Allah’ım bize ulemamızı bereketlendir. Bizi onarın ilmi ile faydalandır.

Onların basiretlerini aç. onların derecelerini yücelt.

 Allah’ım onlara bize karşı hakkı söylet, dinine yardım et.

Onlar kınayıcının kınamasından korkmasınlar ey alemlerin rabbi Allah’ım bizi Selahattin gibi izzetli kıl. Allah’ım bizi Ömer gibi izzetli kıl. Allah’ım bizi Ebubekir gibi izzetli kıl. Allah’ım bizi Osman gibi izzetli kıl. Allah’ım bizi ali gibi izzetli kıl.

Ey alemlerin rabbi Allah’ım islam’ı yeryüzünün her yerin de hakim kıl. Dinin sancağın yücelt.

 Kafirlerin bayrağını alçalt.Allah’ım kafirleri rezil et.Allah’ım muhakkak ki onlar senin dinine düşmanlardır. Öldürüyorlar. onlara büyük bir lanet ile lanet et.

Allah’ım hain çin abd İngiltere rusya İsrail ve tüm zalim devletlerin liderlerini sana şikayet ediyoruz yıkılışlarını bize göster yarabbi.

Allah’ım onlar azdılar ve kibirlendiler. kardeşlerimizi katlettiler. kız kardeşimize kötülük yaptılar. çocuklarımıza şer bulaştırdılar.Allah’ım onları sana havale ediyorum.

Allah’ım bize şaşılacak kudretini göster. Allah’ım mescid-i haramda ve mescid-i nebevide nasıl namaz kıldıysak bizleri mescid-i aksada iki rekat namazla rızıklandır. Yahudilere rağmen bunu bize nasip et.

Müslümanları, İslam ümmetini güçlendir. Müslümanların kalplerini bir araya getir, bizi birbirlerini Allah için seven kullarından eyle.

-Ya Rabbi, zalimlerin, diktatörlerin tahtlarını, saraylarını  yerle bir et. Mazlum, güçsüz insanlara zulmedenleri kahreyle.

Ya Rabbi, başta Doğu türkistan olmak üzere dünyanın dört bir yanında zulüm gören kardeşlerimize yardım et.

Doğu türkistan daki kardeşlerimizi sahipsiz bırakma. İslam dünyasını, Müslüman idarecileri doğu Türkistan kardeşlerimiz için harekete geçir.

-Ya Rabbi senden Doğu türkistan çocukların, kadınların, mazlumların, mültecilerin yüzlerinin gülmesini talep ediyoruz. Duamızı geri çevirme Allah’ım.

Doğu türkistan kardeşlerimizin acılarını gider, bizleri de her daim kardeşleriyle dayanışma içinde olan Müslümanlardan kıl.

-Bizleri haksızlık, zulüm karşısında susan Müslümanlardan eyleme. Bizleri İslam düşmanlarına karşı güçlü, izzetli kıl.

Çin diktatörlüğüne karşı Doğu türkistan kardeşlerimize katından zaferler, fetihler ver Ya Rabbi.

-Zindanlardaki ve toplama kamplarındaki mazlumları bir an önce özgürleştir. Esir kardeşlerimizin sıkıntılarını hafiflet.

Ayrıca dünyanın değişik yerlerin de -Filistin, Afganistan, Irak, Çeçenistan, , Keşmir ve  suriyede senin  dinin için, özgürlük ve adalet için çarpışan mücahitlere de zaferler ver.

-Kudüs’ümüzü, Mescid-i Aksamız’ı özgürleştirmeyi bizlere nasip eyle.

Dünyaya tevhid adalet huzur getirilmesinde bizleri istihdam et.

Zalimlere müstekbirlere cezalarını vermede ve intikamında bizleri memur eyle.

-Huzuruna geldiğimizde utananlardan değil; sevinenlerden olmak istiyoruz. Bizleri razı olduğun kullardan eyle Ya Rabbi.

-Bizleri burada buluşturduğun gibi cennette de buluştur. Bizleri birbirimize cennet dostları, cennet arkadaşları kıl.

-Ya Rabbi, sadece senin rızan için yaşamak, sadece senin rızan için ölmek istiyoruz. Bize izzetli, şerefli bir hayat ve ölüm nasip eyle. Bizleri Müslüman olarak yaşat, Müslüman olarak öldür ve salihlerin arasına kat.

Ey alemlerin rabbi Allah’ım kitabını yaşamayı nasip et. Allah’ım kardeşlerimize yeryüzünün her yerinde yardım et.

Cihad bayrağını yücelt, dinini zenginleştir.,izzet senindir.  Ey alemlerin rabbi Allah’ım bizi ateşten koru.

Ey alemlerin rabbi Allah’ım sen şüphesiz celalinle yakın semaya inersin. Ve isteyen var mı ona vereyim dersin affedilmeyi isteyen var mı affedeyim dersin Allah’ım bütün günahlarımızdan sana istiğfar ediyoruz.

Ey rabbimiz Müslümanların evine ateş düşürenlerin kişilerin ve devletlerin evlerinde ve ülkelerinde huzuru ve rahatı bırakma allahım.

Ey alemlerin rabbi ey yaratan Allah’ım Ey alemlerin sahibi ey göğün ve yerin rabbi onlara merhamet eden  Allah’ım eğer sen bize azap edersen buna güç yetiren sensin.

Eğersen bize merhamet edersen şüphesiz sen mağfiret edicisin.

 Ey alemleri rabbi Allah’ım bu duamıza icabet ancak sendendir. Sen izzetlisin ve her türlü noksan sıfattan münezzehsin. Bütün nebilere selam olsun hamd alemlerin Rabbine Ya Rab  dualarımıza icabet et.

Amin